0

Виходжування за «Методом Кенгуру»

Виходжування за «Методом Кенгуру»

Метод Кенгуру вважається золотим стандартом виходжування передчасно народжених дітей, при якому застосовується фізичний контакт між батьками та новонародженою дитиною шкіра – до – шкіри.

Передчасно народженими вважаються діти, які з'явилися на світ раніше 37 тижня вагітності і з вагою менше 2,5 кілограмів. В Україні виходжуються немовлята вагою від 500 грамів та терміном гестації від 22 тижнів. Такі малюки народжуються на світ із не до кінця сформованою серцево-судинною, травною, дихальною або нервовою системами та потребують особливого догляду.

Сучасна медицина дозволяє із використанням високих технологій і завдяки професіоналізму міждисциплінарних команд лікарів виходжувати найменших дітей із мінімальними наслідками для здоров’я немовлят.

В Україні більшість медичних установ ІІІ рівня застосовують Метод Кенгуру у відділеннях інтенсивної терапії, на другому етапі виходжування. «Кенгуріння» батьки продовжують і вдома, після виписки.

Цей метод простий в застосуванні і не вимагає ніяких додаткових витрат, при цьому не варто недооцінювати його вплив на здоров’я новонародженої дитини.

Суть методу дуже проста: малюка в одному підгузку викладають на груди мами обличчям один до одного шкіра-до-шкіри. Тато так само може використовувати Метод Кенгуру, і особливо це актуально при двійнях чи трійнях. Можуть також це робити і інші родичі, коли батьків немає поряд, або ж вони не можуть «кенгуритися» через стан здоров’я. Щоб температура тіла зберігалася, дитину накривають зверху пелюшкою чи ковдрою.

Метод Кенгуру застосовують для того, щоб:

  • Забезпечити формування тісного психоемоційного зв'язку між матір'ю і дитиною.
  • Підвищити частоту та тривалість грудного вигодовування.
  • Знизити ризик нозокоміальних інфекцій.
  • Сприяти участі родини у виходжуванні дітей з малою масою тіла.
  • Забезпечити альтернативний підхід до збереження та підтримки температури тіла дитини.
  • Оптимізувати використання обладнання та людських ресурсів при виходжуванні новонароджених з малою масою тіла.

Метод Кенгуру прискорює адаптацію малюків до навколишнього середовища, підвищує імунітет, покращує та налагоджує грудне вигодування, сприяє більш інтенсивному емоційному та психологічному розвитку. Немовлята на Методі Кенгуру швидше набирають вагу і краще розвиваються: дитина чує серцебиття і голос матері, вловлює запахи молока та тіла, відчуває легкі погладжування і менше плаче. У такій позі малюк знаходиться у безпеці, тому не відчуває стресу, а в цілому за умови використання цього Методу стабілізація стану передчасно народженої дитини відбувається на 30-70% швидше.

Спосіб шкіра-до-шкіри корисний не тільки немовляті, але і новоспеченій мамі: тримання дитини на грудях вивільняє окситоцин і робить маму розслабленою, зменшує ризики виникнення післяпологової депресії. Цей метод сприяє налагодженню взаємин між дитиною і батьками, адже розвиває бондинг (зв’язок).

Матері відчувають більшу компетентність, впевненість та відповідальність при кенгуру-догляді за дитиною. Батькам практикування Методу Кенгуру під час виходжування допомагає підвищує їх самооцінку і впевненість у тому, що вони можуть допомогти своєму малюкові.

 

В середньому дитина, народжена раніше терміну, перебуває у відділенні інтенсивної терапії 118 днів і за цей час вона проходить безліч болючих процедур. За даними Педіатричного Центру дослідження болю ця цифра сягає 1152 процедури. Метод Кенгуру здатний зменшити сприйняття болю, тому малюк може менше реагувати на процес забору аналізів. При вакцинації, болісних та неприємних процедурах неонатологи рекомендують застосування Методу Кенгуру і прирівнюють його дієвість до використання цукрози.

До Методу Кенгуру є й певні вимоги: немовля має бути стабільним і позитивно реагувати на цей метод, іншими словами – цей спосіб виходжування має бути комфортним обом сторонам.

«Застосування цього методу регламентується Наказом Міністерства охорони здоров’я України №584 від 29.08.2006 як обов’язкового серед закладів, які є дружніми до дитини. Проте, на жаль, ще цей метод не є інтегрованим повноцінно. Деякі заклади користуються лише окремими елементами Методу Кенгуру,» – коментує лікар-педіатр,  заступник директора з медичних питань дитячого Консультативно-діагностичного центру Дарницького району м. КиєваТетяна Гавриленко. «Думаю, що це пов'язано з відсутністю впевненості медичного персоналу в перевагах і безпеки цього методу, а також з тим, що у фахівців є упереджена думка нібито цей метод створений для країн з обмеженими ресурсами. Але насправді, більше, ніж в 70 країнах світу цей метод знайшов своє втілення. І серед них такі розвинуті кріїни, як Данія, Швеція, США, Канада, Франція. В 2010 році на 7-й Міжнародній конференції з МК, Кенгуру-позиція була визнана рутинною позицією для догляду за недоношеною дитиною, починаючи з народження, а метод «Мама – кенгуру» визнаний як золотий стандарт всього медичного догляду для недоношеними та хворими дітьми».

 

Наразі в Україні діє програма підтримки інтеграції Методу Кенгуру Bornforhugs, і будь-який медичний заклад може отримати допомогу із його впровадженням безкоштовно. Цією програмою вже скористався Перинатальний центр м. Хмельницького, і з червня 2019 року подача заявок знову буде відкрита.

«Для мене було настільки природнім застосовувати Метод Кенгуру, що навіть не виникало сумнівів щодо його ефективності,» – розповідає Голова ГО Асоціація батьків передчасно народжених дітей «Ранні пташки» Олександра Балясна. Батьки поспішайок можуть суттєво допомогти своїм дітям із використанням Методу Кенгуру, вибудовуючи зв’язок, покращити грудне вигодування та допомогти впоратися із болючими процедурами, яких немало за місяці виходжування.